۱۶ کیلومتر فاصله و ۱۸۰ درجه اختلاف !

سمنان و مهدیشهر دو شهر نزدیک بهم هستند . یکی مرکز استان است و دیگری مرکز شهرستان، با مردمانی دوست داشتنی که ارتباطات فرهنگی عمیقی با یکدیگر دارند.

اما ببینیم نگاه مسئولین به این دو شهر چگونه است ؟
در سلسله مطالبی هر بار در سه موضوع کلان، دو شهر و نوع نگاه مسئولان استان را به تصویر خواهیم کشید. دعوت می کنیم همراهی نمایید :

مقوله بهداست، درمان و آموزش پزشکی :

در سمنان مجهزترین بیمارستان ها ساخته می شود و به باور مسئولین در این شهر باید به چشم اندازهای توسعه نگاه کرد و همینطور به سرعت بیمارستان ساخت ! حتی اگر بیمارستان های فعلی با ۳۰ درصد ظرفیت کار کنند.

در مهدیشهر اما وجود بیمارستان توجیه اقتصادی ندارد! حالا قرار شده یک بیمارستان ۶۴ تختخوابی هم ساخته شود که برای جمعیت فعلی شهر هم جای بحث دارد چه برسد به سند توسعه و چشم انداز آینده ! محل بیمارستان هم اصلا به مردم شهر ارتباطی ندارد. هر کجا نظر مسئولان گرفت !! اینکه بیمارستان ۱۵خرداد بیش از ۵۰ سال عمر کرده و فاقد کوچکترین امکانات دولتی است، هیچ فوریتی ایجاد نمی کند تا مسئولین در ساخت بیمارستان جدید با سرعت عمل کنند. حتی آنطور که یک مقام مسئول گفته این بیمارستان متعلق به کل شهرستان مهدی شهر است و او می تواند آن را در روستای شلی (در منتها الیه شمال شهرستان) بسازد !!

استخر شنای دانش آموزان (مربوط به دانش آموزان و فرهنگیان):

در سمنان موافقت نامه اش تبادل شده، اعتبارش آمده و بزودی کار ساختش شروع می شود. اصولا با توجه به چشم انداز توسعه، مسئولین خیلی شرمنده هستند که چرا نمی توانند ببش از یک استخر دانش آموزی از محل این اعتبار بسازند!! از استاندار گرفته تا کلیه زیردستان، همه سخت در تلاشند تا این مصوبه به موقع به افتتاح برسد.

در مهدیشهر که استخر دولتی ندارد و تنها استخر خصوصی اش کاملا با بودجه شخصی ساخته شده است، با نگاه عدالتگونه رئیس جمهور، طرح استخر به تصویب رسیده است و حتی یک معجزه رخ داده و توافق نامه اش مبادله شده است!! ، دست برقضا اعتبارش هم آمده، منتها این وسط یکی از مسئولین صبح از خواب بیدار شده و یادش آمده که ای دل غافل ! مهدیشهر اصلا قرار نبوده چشم انداز توسعه داشته باشد !! این شهر را چه به پیشرفت ؟ چه کاریست که برای جمعیت ۵۰ هزار نفری این شهرستان استخر بسازیم ؟!! نمیسازیم !! پولش را می بریم در یک ردیف دیگر خرج می کنیم ! بعد از کلی کش و قوس و استعفای شورای شهر و نامه های انجمن اولیای دانش آموزی و موسسات شهری و ..... آب هم از آب تکان نمی خورد !! اصولا قرار نیست هیچکس برای مهدیشهر دل بسوزاند.

بحث آب :

در سمنان هنوز چند سال از افتتاح اولین پروژه انتقال آب (آنهم از شهرستان مهدیشهر) نگذشته، همه مسئولین ارشد غصه دارند که نکند در x سال آینده سمنان با کمبود آب مواجه شود ؟؟ و لذا از هم اکنون به فکر انتقال بخشی دیگر از آبهای شهرستان مهدیشهر به سمنان هستند تا همه چیز طبق سند چشم انداز جلو برود

در مهدیشهر تا بوده مشکل کمبود آب بوده ! ۴۰۰ لیتر بر ثانیه آب چشمه گل رودبار که در داخل شهر مهدیشهر قرار دارد به سمنان می رود و قطره ای وارد مهدیشهر نمی شود. ۴۰۰ لیتر بر ثانیه آب چشمه روزیه مهدیشهر هم این شهر را کاملا دور زده و بدون هیچگونه سهمی به سمنان می رود. از هم اکنون این شهر ۳۰ درصد کمبود آب دارد و مسئولین ارشد نه تنها نگاهی به آینده این شهر ندارند بلکه در گذشته آن سیر می کنند.

کار آنقدر خراب است که مردم شهر پول روی هم گذاشته اند تا مطالعه انتقال آب چشمه اسپیرو به مهدیشهر را انجام دهند. مطالعه خیلی وقت پیش تمام شده اما باز مسئولین ارشد در هیچیک از سفرهای ریاست جمهوری به استان طرحش را تصویب نکردند، چرا که اصولا چه دلیلی دارد به آینده نگاه کنیم ؟ هستیم دور هم ! امروز را دریاب فردا را کی دیده!!

ادامه دارد ...

  

/ 1 نظر / 147 بازدید
مهدی شهری

واقعآ شرم آور است در استانی زندگی کنیم که این همه تبعیض بین دو شهری که فقط 16 کیلومتر از هم فاصله دارند وجو داشته باشد آن ها بودجه های صدها میلیاردی از کشور بگیرند و برای خود ساختمان عجیب و غریب بسازند ولی اکثر ادارات مهدی شهر در ساختمان های قدیمی و مخروبه و استیجاری مستقر باشند و اکثریت کار مندان آن نیز از مرکز استان باشند از خدا می خواهیم سزای این همه بی عدالتی را به آن ها بدهد